Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 Хрватска како да не знае поинаку: Продолженија и по трет пат! (видео)

Хрватска како да не знае поинаку: Продолженија и по трет пат! (видео)

0

Трет натпревар во нокаут фазата за Хрватска и трет пат Хрватите ќе играат продолженија.

Како и во натпреварите против Данска и Русија, Хрватска и против Англија прва прими погодок.

„Гордиот Албион“ стигна до предност уште во петтата минута од натпревар кога Кевин Трипиер на мајсторски начин од слободен удар успеа да го совлада Даниел Субашиќ.

Првото полувреме и припадна целосно на Англија која преку Хари Кејн пропушти 100% прилика за водство од 2:0, но за среќа на „коцкестите“ Субашиќ успеа да го одбрани неговиот удар.


Следете го Sportski.mk и на


Стартот на вториот дел не се разликуваше премногу, Англија повторно имаше иницијатива. Таквата иницијатива на Англичаните беше присутна се се до 68 минута кога Иван Перишиќ успеа да постигне гол за изедначување.

Од тој момент Хрватска заигра многу подобро, токму онака како и што се очекуваше. Само неколку минути после постигнатиот погодок Перишиќ доби прилика и за втор погодок, сепак неговиот удар заврши во стативата од голот на Пикфорд.

После регуларните 90 минути Хрватска и трет пат одигра 1:1 во нокаут фазата. Во претходните два натпревари успеваа да стигнат до победата после изведувањето на пенали.


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

Чех денешната ждрепка за Лигата на Европа го направи еден од најсреќните (ФОТО)

Денес во Нион во Швајцарија беа извлечени паровите за осминафиналето во Лигата на Европа. …