Дома Останати Ракомет Хрватска го доби Катар и носи три бода во втората фаза

Хрватска го доби Катар и носи три бода во втората фаза

Ракометарите на Хрватска во важниот натпревар за првото место во групата го совладаа Катар со 26:23.

Во вториот круг, Хрватска ќе продолжи со три бода, додека Катар ќе пренесе два бода, а Јапонија еден од ремито со Хрватска.

Хрватска беше фаворит против Катар, но повторно се мачеше од самиот почеток, најголемата предност изнесуваше три гола. Мануел Штрлек постигна шест голови за Хрватска, по пет постигнаа Марио Мариќ и Марко Мамиќ, додека Франкис Марзо постигна седум голови.

Прв ривал на Хрватска во вториот круг ќе биде Бахреин кој е трет во групата Д.

Во преостанатите натпревари денес Јапонија со 30:29 ја доби Анголо, Бахреин со 34:27 го доби Конго, додека Шпанија со 26:24 го совлада Тунис.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

Oфицијално: Раул го продолжи договорот со ПСЖ

Поранешниот селектор на Македонија и тренер на Вардар ја продолжи соработката со Пари Сен …