Дома Фудбал Германија Хари Кејн е „Златната копачка“ на Европа!

Хари Кејн е „Златната копачка“ на Европа!

Хари Кејн стана вториот англиски фудбалер кој ја освоил „Златната копачка“.

Кејн од денеска и официјално е најдобар стрелец во Европа со 36 постигнати голови во Бундеслигата во дресот на Баерн Минхен.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Кога тоа ќе се помножи со два, што е коефициент за германската лига, се добива бројот 72, кој е највисок од сите напаѓачи во Европа.

Зад себе Кејн ги остави Гираси, Халанд, Мбапе, а Топ 5 ја комплетира Опенда од Лајпциг.

Штета што и оваа сезона Кејн не освои значаен трофеј, па останува веројатно најдобриот играч во денешниот фудбал кој е без шампионска титула или титула во Лигата на шампионите…

Минатата година ова признание го освои Ерлинг Халанд.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Реал експресно најде замена, во Мадрид доаѓа најталентираниот дефанзивец во Европа

Примарна трансфер цел на Реал Мадрид ова лето ќе биде централниот дефанзивец на француски …