Дома Фудбал Лига на шампиони Халер од Ајакс вчера направи подвиг кој му усепал само уште на Ван Бастен

Халер од Ајакс вчера направи подвиг кој му усепал само уште на Ван Бастен

Себастијан Халер, напаѓачот на Ајакс имаше фантастично деби во Лигата на шампионите.

Ајакс го гостуваше кај Спортинг, а Халер во победата од 1:5 постигна четири гола. Со овие четири гола тој успеа да влезе во историјата на најелитното европско натпреварување.

Фудбалерот од Брегот на Слоновата Коска кој во Ајакс дојде од Вест Хем е само вториот во историјата кој дебитирал во ЛШ со четири гола.

Пред него тоа му успеа само на Марко Ван Бастен како играч на Милан против Гетеборг во 1992 година. Сепак, треба да се зпомене дека Ван Бастен тогаш дебитираше во ЛШ затоа што натпреварувањето како што го знаеме денес тогаш се формираше, претходно Холанѓанецот тресеше мрежи во Купот на шампионите.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Лацио му го нанесе првиот пораз на Интер🎥

Лацио и Интер одиграа возбудлив натпревар на „Олпимпико“, домаќините со пресврт дојдоа до …