Дома Македонски спорт Мак фудбал ФФМ не издаде лиценца за настап во Европа на Вардар, Пелистер и Беласица

ФФМ не издаде лиценца за настап во Европа на Вардар, Пелистер и Беласица

Во ПМФЛ веќе е јасно кој ќе игра во Европа, а денеска ФФМ информираше за тоа кој клубови добиле и не добиле лиценци за настап.

Лиценци за настап во Европа не добија: Вардар, Пелистери Беласица. Борец се откажал од процесот за лиценцирање, додека А. Пандев, Македонија ЃП, Работнички, Ренова, Силекс, Шкендија, Шкупи и Струга ТЛ ја добиле потребната лиценца.

Се издава лиценца за учество во УЕФА натпреварувања во сезона 2021/22 на клубовите:

1.  ФК Академија Пандев АД – Струмица

2.  ФК Македонија ЃП 1932 АД – Скопје

3.  ФК Работнички АД – Скопје

4.  ФК Ренова АД – с.Џепчиште

5.  ФК Силекс АД – Кратово

6.  ФК Струга ТримЛум АД – Струга

7.  ФК Шкендија АД – Тетово

8.  ФК Шкупи 1927 АД – Скопје

Не се издава лиценца за учество во УЕФА натпреварувања во сезона 2021/22 на клубовите:

1.  ФК Беласица АД – Струмица

2.  ФК Вардар АД – Скопје

3.  ФК Пелистер АД – Битола

ФК Борец 1919 АД – Велес се откажа од процесот на лиценцирање за УЕФА сезона 2021/22.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Кудуз одигра меч за паметење, добар Вардар во Германија, но не доволно за победа

Продолжи црната серија на Вардар во Лигата на шампионите и после денешното гостување проти…