Дома Останати Федерер тешко до третото коло во Шангај

Федерер тешко до третото коло во Шангај

0

Роџер Федерер потешко од пчекувањата го совлада Аргентинецот Диего Шварцман со 7:6 и 6:4 и се пласираше во третото коло.

Шварцман направи брејк во шестиот гем од првиот сет за неочекувано водство против Федерер, но Швајцарецот врати веднаш и спаси уште две брејк-топки за да го добие сетот со 7:4 во тај-брејкот. Следен противник за Федерер е Украинецот Александар Долгополов.

Мастерс турнирот во Шангај исто така потврди дека контроверзниот Австралиец Ник Кирјос е казнет со 10.000 долари и со одземање на наградниот фонд од турнирот по контроверзното неспортско повлекување против Американецот Стив Џонсон.

Кирјос едноставно си замина од теренот откако го загуби првиот сет во тај-брејк, откако претходно на судијата на столче му најави дека ќе си замине ако го загуби сетот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Останати

Проверете

Ќе гледаме ли нов спектакл? – Мејведер потврди: Имам понуди за борби во УФЦ!

Флојд Мејверд повторно е на насловните на спортските медиуми откако откри дека има неколку…