Дома Фудбал Останато УЕФА го одреди домаќинот за финалето во Конференциската лига наредната година

УЕФА го одреди домаќинот за финалето во Конференциската лига наредната година

Второто финале во новата Конференциска лига ќе се игра на стадионот „Еден“ во Прага на 7-ми јуни идната година, одлучи денес УЕФА.

Финалето во ЛШ како што е познато наредната година ќе се игра во Истанбул на стадионот „Ататурк“, претходно овој стадион двапати по ред ја губеше организацијатап оради корона кризата. Финалето во Лига Европа е предвидено да се игра на „Пушкаш Арената“ во Будимпешта.


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Прага успеа да ја доби организацијата на финалето во третото по ранг натпреварување во Европа. Сезонава во оваа премиерна сезона финалето ќе се игра во Тирана на 25. мај, а во него ќе се сретнат Рома и Феенорд.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Родриго на новинарско прашање: Реал не ми дозволува да одговорам

Играчот на Реал Мадрид, Родриго синоќа одигра одличен натпревар против Наполи во Лигата на…