Дома Фудбал Англија Тухел може да биде депортиран од Велика Британија

Тухел може да биде депортиран од Велика Британија

Претходниот менаџер на Челзи, Томас Тухел може да биде депортиран од Велика Британија, пренесува „Телеграф“.

Од 6 септември Тухел е без ангажман откако беше ослободен од Челзи, но продолжува да живее во Лондон, бидејќи неговите ќерки одат во училиште.

Според „Телеграф“ при неговото пристигнување во Челзи во јануари 2021 година клубот го известил Тухел да извади специјална работна виза, која се дава на луѓе за кои се смета дека ќе придонесат за разојот на фудбалското првенство.

Меѓутоа, во моментов Тухел е со статусна невработен странец, што според тамошните закони значи дека може да отсане само 90 дена во Велика Британија.

Другата варијанта е тој да си најде друга работа во тој период.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Пикси до своите фудбалери: Вие не сте нормални! 🎥

Србија вчера во Осло ја совлада Норвешка со 0:2 и ја освои групата во Лигата на Нации, па …