Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Тунис го победи светскиот шампион, но Австралија оди во осминафинале🎥

Тунис го победи светскиот шампион, но Австралија оди во осминафинале🎥


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Австралија заедно со Франција ќе патува во осминафиналето, откако во директен дуел ја победи Данска со 1:0.

Возбудливо беше до самиот крај во оваа група, бидејќи три репрезентации се бореа за пласман во следната фаза.

Австралија и Данска одиграа возбудлив и израмнет меч, но „кенгурите“ на крајот славеа со 1:0. Клучниот момент се случи во 60-та минута кога Леки го матира Шмајхел.

До крајот Данска не успеа да дојде до реми, а победата на Австралија значеше пласман во осминафиналето.

Тунис приреди големо изненадување и ја победу Франција, која излезе со комбиниран тим од стартот. Во 58-та минута, капитенот Казри постигна одличен гол, кој се покажа како одлучивачки за победа. Меѓутоа, победата сепак беше „пирова“, бидејќи Тунис заврши на третото место во групата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал

Проверете

Официјално: 37-годишник е нов селектор на Белгија!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Фудбалскиот сојуз на…