Дома Фудбал Лига на шампиони Традицијата вели: Европски шампион ќе биде Барса или Баерн!

Традицијата вели: Европски шампион ќе биде Барса или Баерн!

По вчерашните реванши во осминафиналето ги дознавме сите парови за четвртфиналето во Лигата на шампионите.

Еден од најинтересните натпревари во 1/финалето ќе се игра во петок во 21:00 часот. Во тој натпревар ќе се сретнат старите познаници и европски гиганти Барселона и Баерн Минхен.

Барса и Баерн играле повеќе пати меѓусебе, но она што е интересно е традицијата која вели дека секогаш кога овие две екипи играле една против друга еден од нив станувал европски шампион.

Последен пат се сретнаа во полуфиналето во 2015 година. Тогаш „Каталонците“ славеа со 3:0 на „Камп Ноу“ и 3:2 на „Алијанц Арената“, две години претходно Баерн ја елиминираше Барса со вкупни 7:0.

Во 2015 година Барселона го освои трофејот во ЛШ, додека две години претходно Баерн беше клубот кој се искачи на европскиот трон.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Нејмар само што потпиша рекорден договор со „Пума“, прави голем проблем на компанијата?

Голема бура се крена после натпреварот помеѓу ПСЖ и Марсеј откако играчите на двата тима с…