Дома Фудбал Стигна потврда: Алегри суспендиран на два натпревари

Стигна потврда: Алегри суспендиран на два натпревари

Тренерот на италијанскиот фудбалски гигант Јувентус, Масимилијано Алегри е суспендиран на два натпревари поради неспортско однесување за време на финалето на купот против Аталанта.

Алегри ги загуби нервите во судиското надополнување, ја фрли јакната, саркастично ракоплескаше и ги навредуваше судиите, по што беше исклучен.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Алегри доби суспензија од два натпревари, важечка за натпреварите од Купот на Италија, плус 5.000 евра парична казна. Јувентус во финалето на купот ја победи Аталанта со 1:0, а решавачкиот гол беше дело на Душан Влаховиќ во четвртата минута од натпреварот.

За Алегри тоа беше последно финале на клупата на Јувентус. Одамна беше извесно дека италијанскиот стручњак ќе го напушти Торино, а сега тоа го потврди и Фабрицио Романо: „Јувентус и Алегри ќе се разделат и тој нема да биде тренер на Јувентус од следната сезона. Прв кандидат за клупата на Јувентус е Тиаго Мота од Болоња.“

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Фернандеш имаше порака за сите кои го критикуваат Роналдо

Кристијано Роналдо не постигна гол за Португалија и во вториот натпревар на ова Европско п…