Дома Трансфер зона Стефан Лихштајнер ја завршува кариерата

Стефан Лихштајнер ја завршува кариерата

lichtiainer

Стефан Лихштајнер оди во пензија. Познатиот швајцарски десен бек ја одигра последната сезона во дресот на Аугусбург во Бундеслигата.

Лихштајнер имаше одлична кариера. Од Грасхоперс преку Лил и Лацио стигна до Јувентус каде што ги помина најдобриот денови од кариерата и освои седум Скудета со италијанскиот шампион.

После 10 години во Италија една сезона одигра во Арсенал, а кариерата ја заврши во Аугусбург на 37 години.

Играше во пет различни лиги од кои четири беа топ 5 првенства. За репрезентацијата на Швајцарија запиша 108 натпревари и постигна осум гола.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Дефанзивецот на Јувентус се сели во Премиер лигата

Дури и пред доаѓањето на Де Лихт, Ругани немаше преголема минутажа, но минатата сезон…