Дома Фудбал Статистиката е доказ: Барселона целосно го промени начинот на игра

Статистиката е доказ: Барселона целосно го промени начинот на игра

Вчера Барселона одигра само 1:1 во натпреварот против Гранада на „Камп Ноу“, а овој резултат го зголеми незадоволството помеѓу фановите. „Марка“ утрово излезе и со текст дека Лапорта одлучил да го отпушти Куман.

Холандскиот стратег после натпреварот се бранеше дека со овој состав на Барселона не може да игра тика-така, а статистиката покажува дека стилот на Каталонците е целосно променет.

„Опта“ пресмета дека фудбалерите на Барселона вчера испратиле 54 нафрлувањата во шеснаесаесетникот на Гранада, а 45 од нив биле од игра.

За шпанските медиуми ова е целосно менување на стилот и ДНК на Барселона која не е навикната да игра на ваков начин. Тешко дека и на навивачите ќе им се допадне.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Наполи против северот на Италија: Ние Наполитанците, сме сите Африканци!

После расистичките испади на навивачите на Фиорентина неодамна кои го навредуваат Калид Ку…