Дома Фудбал Италија Статистиката вели: Донарума е најдобар голман во Европа!

Статистиката вели: Донарума е најдобар голман во Европа!

0

Специјализираниот фудбалски портал „Whoscored.com“ изнесе статистика според која голманот на Милан Џанлуиџи Донарума е најдобар во Европа во 2019 година.

Според податоците на оваа страницата репрезентативецот на Италија имал просек на успешни одбрани од 81.9 по што е најдобар во топ пет лиги во Европа (Англија, Шпанија, Италија, Франција и Германија).

Зад Донарума се најде Словенецот Јан Облак од Атлетико Мадрид со просек од 81.2, а на третото место е уште еден Италијанец, голманот на Торино Салваторе Сиригу со 79.2 процент на успешни одбрани.

Најимпресивно во целата ситуација е што Донарума има само 20 години, а во Серија А дебитираше како 16 годишник. Младиот голман е член на Милан до 2015 година, а репрезентацијата на Италија одигра 14 натпревари.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Ројс среде интервју влезе во расправија со новинар: Доста ми е од твоите глупости! (ВИДЕО)

Борусија Дортмунд испушти победа против Ајнтрахт во Франкфурт, а тимот кој го предводеше М…