Дома Фудбал Останато Стана рекордер, а ги одби Барса, Арсенал и Јунајтед за да заигра за Мец

Стана рекордер, а ги одби Барса, Арсенал и Јунајтед за да заигра за Мец

Aмара Диуф во саботата стана најмладиот играч кој заиграл за репрезентацијата на Сенеграл.

Рекордот го постави со влегувањето во игра во 71. минута од квалификациите за Афричкиот Куп на Нации во натпреварот против Руанда. Првите минути за репрезентација ги одигра на 15 години и 94 дена.


Србија прв тест за "големиот" најскап фаворит! Холандија во проблеми! ↓↓↓


Диуф се развива во фудбалската академија Дакра од каде што се појави Садио Мане. Споредбите на младиот Диуф со Сане и поради тоа што двајцата играат на левата крилна позиција.

Веќе се пишуваше дека Диуф го следат Барселона, Манчестер Јунајтед и Арсенал, но изгледа дека преспективниот фудбалер нема да ги избере овие гиганти и сака да се наметне во Мец. Според информациите тој се договорил со францускиот клуб и спремен е да чека и да се развива.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Селекторот на Белгија соопшти добри вести за навивачите

Селекторот на белгиската репрезентација Доменико Тедеско вечерва изјави дека бекот Том Мен…