Дома Фудбал Останато Скандал во Босна: Велкоски и Сарајево биле приморани да играат против шест играчи позитивни на Ковид-19!

Скандал во Босна: Велкоски и Сарајево биле приморани да играат против шест играчи позитивни на Ковид-19!

Скандал го тресе босанскиот фудбал откако  тимот на Сарејево бил приморан да игра натпревар против Широки кој во тој имаомент имал дури 12 позитивни фудбалери и можеле да сметаат само на 13 играчи.

Имено, фудбалскиот сојуз на БиХ не ја прифатил можноста да се одложи натпреварот. Поради тоа Широки бил приморан да истрча на теренот со шест играчи кои покажале симптоми на коронавирус.

„Освен 12. фудбалери кои претходно имаа симптоми и се ставени во изолација денес се потврди дека уште шест играчи кои настапија против Сарајево и еден член на стручниот штаб се позитивни на коронавирус. Ние се плашевме од вакво сценарио и баравме одложување, бидејќи го загрозуваме и нашиот противник. Здравјето треба да биде пред се“, соопштија од овој клуб.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Борец не заслужи да изгуби, но Шкендија ги однесе трите бода од „Зоран Паунов“ 🎥

Во рамките од 15. коло во македонската прва лига денес играа Борец и Шкендија. Натпреварот…