Дома Фудбал Италија „Сите клубови го прават истото, а само Јувентус е казнет“

„Сите клубови го прават истото, а само Јувентус е казнет“


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Вчерва во Италија беше потврдена казната на Јувентус кој беше казнет со одземање на 15 бодови поради финансискиот скандал со наводно лажирање на вредноста на фудбалерите.

Покрај Јувентус суспензии заработија Фаабио Партичи (две ипол години), Андреа Ањели (две години) и Павел Недвед (осум месеци). Клубот најави дека ќе се жали на одлуката.

По казната за Јувентус се огласи поранешниот фудбалер на овој клуб Клаудио Маркизио кој во Торино помина девет години.

„Кажано на економски јазик, тоа е зголемување на вредноста, позитивна разлика помеѓу две вредности на ист имот кој се однесува на различен период. Ќе додадам дека само Јувентус е казнет, а сите клубови го прават истото“, порача Маркизио.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Почина таткото на Маркос Алонсо

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Почина поранешниот ф…