Дома Останати Тенис СЕНЗАЦИЈА на Вимблдон: Федерер водеше 2:0 и имаше меч топка и – изгуби!

СЕНЗАЦИЈА на Вимблдон: Федерер водеше 2:0 и имаше меч топка и – изгуби!

0

Кевин Андресон направи голема изненадување, може да се каже и сензација во четвртфиналето на Вимблдон.

Андерсон го исфрли првиот фаворит за освојување на титулата на Вимблдон, Роџер Федерер.

За се да биде уште поневеројатно, Федерер имаше предност од 2:0 во сетови и имаше меч топка!

Резултатот гласеше 2:0 во сетови и меч топка при резултат 5:4 за Федерер во третиот сет, но Швајцарецот не ја искористи, а од тој момент Андерсон заигра многу подобро.


Следете го Sportski.mk и на


Првиот и вториот сет како што споменавме ги доби Федерер со 2:6 и 6:7. Потоа следуваа три сета во низа Андерсон 7:5, 6:4 и 13:11.

Андерсон во полуфиналето ќе игра против подобриот од мечот помеѓу Раониќ и Иснер.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Згасна сонот за втора фаза – Македонија поразена од Исланд

Македонската репрезентација одигра лошо второ полувреме и беше поразена од Исланд (22:24),…