Дома Фудбал Репрезентации Селекторот на Португалија: Роналдо е фудбалски гениј!

Селекторот на Португалија: Роналдо е фудбалски гениј!

Португалскиот напаѓач Кристиано Роналдо беше фантастичен во вчерашното полуфинале од Лигата на Нации против Швајцарија. Роналдо постигна три гола и ја одведе Португалија во финалеот

Роналдо против Швајцарците го отвори натпреварот со гол од слободен удар, а во второто полувреме постигна уште два за финале.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Секако после еден таков натпревар Роналдо изрази задоволство.

„Среќен сум што и помогнав на Португалија да стигне до финалето од Лигата на шампионите. Им честитам на момците. Им се заблагодарувам на португалските навивачи на фантастичната поддршка. Напред Португалија“, напиша Роналдо.

Селекторот на Португалија, Фернандо Сантос со бирани зборови зборуваше за Роналдо.

„Користев многу ептите за Роналдо и неговите настапи. Му бев тренер уште во 2003 година и уште тогаш сфатив во каков играч ќе прерасне. Тој е вистински гениј. Постојат генијални сликари, а Кристиано е фудбалски гениј“, изјави Сантос.

Вечерва се игра второто полуфинале и во него ќе се сретнат репрезентациите на Англија и Холандија (20:45).

Финалето од Лигата на Нации на програмата е во недела.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Халанд се посрамоти: Од неколку метри промаши – празен гол! 🎥

Ерлинг Халанд во денешното градско дерби против Манчестер Јунајтед го имаше едно од најгол…