Дома Останати Руската лизгачка Камила Валиева ослободена од обвиненијата

Руската лизгачка Камила Валиева ослободена од обвиненијата


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Судот за спортска арбитража во Лозана ги отфрли барањата да се суспендира руската тинејџека Камила Валиева поради позитивен  допинг тест.

Валиева го воодушеви светот станувајќи првата лизгачка во историјата која извела четирискок во олимписка конкуренција. Во тимското натпреварување на Зимските Олимписки Игри во Пекинг направи дури два, имаше обид и за трет, но падна.

По нејзиниот настап се појави скандал откако се дозна дека користела триметазидин, лек против ангина пекторис и вртоглавица. Организаторите поради целата ситуација го одложија доделувањето на медали. Овој лек бил на листата забранети од ВАДА.

Откако Арбитражниот суд го отфрли барањето таа ќе може да го продолжи настапот во Пекинг и утре ќе се бори за златото во уметничко лизагање во индивидуална конкуренција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Поранешен олимписки шампион води битка за својот живот: Ќе му бидат ампутирани двете нозе

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ На некогашниот руски…