Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 Роналдо ја промени историјата: Го мина Пушкаш и стана најефикасен Европеец!

Роналдо ја промени историјата: Го мина Пушкаш и стана најефикасен Европеец!

0

Кристијано Роналдо со голот против Мароко дојде до 85-от гол за Португалија и со тоа стана најдобар европски стрелец во историјата на репрезентативниот фудбал.

Португалската супер-ѕвезда на листата со стрелци го премина легендарниот Унгарец Ференц Пушкаш, кој погоди 84 пати за својата репрезентација

Кристиано за да дојде до 85 гола му беа потребни 152 натпревари со националниот дрес. Единствен фудбалер кој постигнал повеќе голови за својата репрезентација е иранската легенда Али Даеи, кој има 109 гола во 149 меча за својата репрезентација.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

Ракитиќ се поблиску до трансфер во Интер

Еминентниот италијански весник „Газета дело Спорт“ и во денешното издание пишува дека плеј…