Дома Фудбал Италија Рома спрема тренерска смена, прва желба Алегри

Рома спрема тренерска смена, прва желба Алегри

Италијанските медиуми пренесуваат дека тренерот на Рома, Пауло Фонсека е пред отказ.

Во вторникот, Рома загуби во 1/8-финалето од Купот од Специја, а Фонсека направи голем гаф и направи една измена повеќе.

Резултатите на тимот во последно време не се според очекувањата, па раководството спрема тренерска смена, а „Газета дело Спорт“ открива двајца фаворити за тренерското столче.

Најголема желба е Масимилиано Алегри, кој е слободен, но бара плата од 7 милиони евра, што може да биде проблем за „волчицата“.

Како алтернатива е уште еден поранешен тренер на Јувентус, а станува збор за Маурицио Сари.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Џеко: Рома не можеше да добие подобар тренер од Мурињо

Напаѓачот на Рома, Един Џеко откри дека е среќен поради доаѓањето на Жозе Мурињо на кормил…