Дома Фудбал Репрезентации Репрезентативците на Германија напуштија натпревар поради расизам

Репрезентативците на Германија напуштија натпревар поради расизам


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Селекцијата на Германија ќе биде дел од претстојните Олимписки игри во Токио кои стартуваат на 23. јули и ќе траат до 8. август.

Пред почетокот Германија во Вакајама играше пријателски натпревар против Хонудрас. Овој натпревар се играше без публика, а беше прекинат поради расистички навреди. Џордан Торунарига, репрезентативец на Германија бил мета на навреди на расна основа.

Во знак на поддршка кон својот соиграч фудбалерите на Германија го прекинале натпреварот и не сакале да продолжат. Прекинот се случил на пет минути пред крајот.

Натпреварот се играл во три третини од по 30 минути, кога се случил прекинот резултатот бил 1:1.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Хаверц призна дека го викаат магаре и откри зошто

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Ѕвездата на…