Дома Македонски спорт Мак ракомет Ракометарките во Грција ќе се борат за пласман на СП 2021

Ракометарките во Грција ќе се борат за пласман на СП 2021

Ракометарките ја добија групата за пласман на Светското првенство во 2021 година.

Како фаворитки од првиот шешир ракометарките за противници ги добија селекциите на Исланд, Литванија и Грција. По ждребот за групите се влечеше и организаторот на квалификацискиот турнир кој ќе се одржи од 27 до 29 ноември или од 4-6 декемри.

Грција го доби првенството право да го организира турнирот и ако прифати тогаш ние на нивни терен ќе треба да бркаме пласман на СП. Во случај да се откажат од домаќинството следни сме ние.

Првото и второто место од секоја од петте групи ќе обезбедат место во баражите за светското првенство.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Дерби на денот: Искусниот Атлетико против дебитантот Лајпциг – кој има предност?

Во ¼ финалето на ЛШ ќе се сретнат две различни екипи. Атлетико Мадрид скоро е секогаш учес…