Дома Топ вести Рагник добива голем буџет – носи 5 засилувања во Милан

Рагник добива голем буџет – носи 5 засилувања во Милан

Раководството на Милан веќе работи за засилување на тимот за новата сезона, а веќе е јасно дека „росонерите“ ќе добијат и нов тренер.

Германскиот стратег Ралф Рагник треба да седне на кормилото на Милан и веќе составил листа од пет засилувања за следната сезона.

„Спортмедиасет“ пренесува дека Милан сака да донесе еден централен дефанзивец, десен бек, двајца играчи за врска и еден напаѓач, а веќе ги откри и имињата.

Прва желба во одбраната е Никола Миленковиќ од Фиорентина. Србинот се етаблираше во еден од најдобрите дефанзивци во Серија А, а неговата цена во моментов изнесува 30 милиони евра.

„Росонерите“ се во преговори со неговиот агент Фали Рамадани, кој е агент и на Лука Јовиќ, кој е на излезна врата од Реал Мадрид и би требало да биде засилување за нападот.

Во средниот ред најголема желба на Рагник е играчот на Салцбург, Доминик Собоцлај чија цена изнесува околу 20 милиони евра. Втората желба е италијанскиот „бисер“ Тонали, за кого „росонерите“ веќе почнале преговори.

Што се однесува до десната бековска позиција „росонерите“ веќе работат на трансферот на Думфрис од ПСВ чија цена изнесува 15 милиони евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Реал ќе го стави ПСЖ пред „свршен чин“ за Мбапе

Не е тајна дека ѕвездата на ПСЖ, Килијан Мбапе ќе биде примарна трансфер цел на Реал Мадри…