Дома Трансфер зона Пјаниќ: Рома е идеален клуб за Дибала

Пјаниќ: Рома е идеален клуб за Дибала

Фудбалерот на Барселона кој е позајмен во Бешикташ, Миралем Пјаниќ смета дека Рома која се споменуваше како опција е идеално место за Паоло Дибала кој си заминува од Јувентус.

Јувентус и Дибала не успеаја да се договорат за продолжување на соработката и Аргентинецот од 1. јуни ќе биде слободен фудбалер. Во овој момент се поврзува со неколку клубови, а најсериозни беа Интер и Рома.

Миралем Пјаниќ, кој ја делеше соблекувалната со Дибала од 2016 до 2020 година во Торино смета дека Рома која исто така е негов поранешен клуб е одлично место за него.

“Рома е совршена за него. Рома мора да направи чекори и да донесе шампионски имиња. Играчите како Пауло го подигаат нивото на квалитет и со него Рома сигурно би била подобра“, изјави Пјаниќ.

Инаку и иднината на Пјаниќ е неизвесна. Неговата позајмица во Бешикташ завршува и се враќа во Каталонија каде што има договор со Барселона до 2024, сепак засега не се најавува дека може да остане.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Специја му дала „корпа“ на Дани Алвес!

Најтрофејниот фудбалер Дани Алвес ја добил една од најголемите „шлаканици“ во кариерата Во…