Дома Останати Пукна и Червар, па им се обрати на ИХФ и ЕХФ: Судиите немаат право, ова е циркуз…

Пукна и Червар, па им се обрати на ИХФ и ЕХФ: Судиите немаат право, ова е циркуз…


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Селекторот на Хрватскса, Лино Червар апелираше денес на Европската и Меѓунаордната ракометна федерација да ги „променат правилата конечно“ и да ја укинат слободната судиска проценка која директно влијае на победата или поразот.

Хрватска славеше против Чешка со 28:27 и го освои петтото место на ЕП, а Червар на тој меч последен пат ја предводеше националната селекција.

Тој на прошталната конференција за новинарите искористи да ги нападне судиите.

„Апелирам на Европската и Меѓународна ракометна федерација конечно да ги променат правилата и да ја укинат субјективната проценка на судиите кои директно влијаат на прашањето за победата или поразот“, истакна Червар.

Тој истакна дека на шампионатот на Хрватска не и е судено како на домаќин, туку како и на секоја друга репрезентација и дека би сакал тој тренд да продолжи на следните натпреварувања.

„Но, мислам дека ракометот заслужи промена на правилата и дека е време аматерите да престанат да одлучуваат за судбината на професионалците. Субјективните проценки треба да се укинат, а ми пречи и тоа потценување на тренерите од страна на судиите. Време е ЕХФ и ИХФ нешто да направат, а по потреба и Меѓународниот олимписки комитет бидејќи единствено во ракометот послабата екипа, не може да ја победи подобрата“, истакна Червар.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Легендарниот Федор брутално претепан замина во пензија🎥

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Легендарниот Федор Е…