Дома Фудбал Промена на вечната листа во Мадрид: Зидан го помина Мурињо

Промена на вечната листа во Мадрид: Зидан го помина Мурињо

Тренерот на Реал мадрид, Зинедин Зидан по победата против Осасуна минатиот викенд се запиша уште еднаш во историјата на „кралскиот клуб“.

За Зидан ова беше 88. триумф во Ла Лига како тренер на „кралевите“, па така се проби на третата позиција на вечната листа на клубот.

Така го прескокна Жозе Мурињо, кој за три години оствари 87 победи во шпанскиот шампионат, а пред него се само уште двајца тренери, меѓу кои и Мигел Муноз, кој има 257 триумфи.

Реал Мадрид во моментов е лидер во Ла Лига со три бодови повеќе од второпласираната Барселона, а Зидан досега со „кралевите“ освои една титула во шпанското првенство и три во Лигата на шампиони.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

БАНДА СО ИНТЕРВЈУ ЗА СПОРТСКИ: Никој не може да биде сакан како Кара и Столе, сакам еден ден пак заедно да играме во Вардар!!

Дејан Милосављев беше еден од милениците на скопската публика, меѓутоа поради проблемите в…