Дома Фудбал Англија Проблем за Гвардиола: Де Брујн месец ипол надвор од терените

Проблем за Гвардиола: Де Брујн месец ипол надвор од терените

Пеп Гвардиола на денешната прес-конференција соопшти дека Кевин Де Брујн нема да игра во наредните четир до шест недели.

Најдобриот играч на Сити излезе од игра во последниот натпревар против Астон Вила (2:0) поради повреда, а после дополнителните прегледи утврдено е дека ќе мора дополнително да паузира.

Де Брујн така ќе ги пропушти наредните осум натпревари во кои се и дерби дуелите со Ливерпул, Тотенхем и Арсенал, веројатно нема да игра и против Борусија Менхегладбах во осминафиналето од Лигата на шампионите. Се очекува да биде спремен за дуелот со Манчестер Јунајтед на 6. март на „Етихад“.

Сити е во одлична форма. Ги доби последните девет натпревари во сите натпреварувања со само два примени голови.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Менди херој на Реал против Аталанта, Сити сo сигурна предност во реваншот 🎥

Во натпреварот кој вечерва привлекуваше повеќе внимание Реал Мадрид ја совлада Аталанта со…