Дома Фудбал Германија Проблемот на Дортмунд сега е Хумелс

Проблемот на Дортмунд сега е Хумелс

hume

Матс Хумелс се врати во Борусија откако што своевремено го засили нивниот најголем ривал.

По три сезони поминати во Баерн, дефанзивецот пристигна во Дортмунд, но тоа не наиде на радост кај Лусиен Фавр, тврди реномираниот германски весник „Билд“. Тренерот на Дортмунд не е воодушевен од овој потег, бидејќи смета дека за неговиот ситем на игра многу подобар би бил Дијало кој беше продаден на ПСЖ, Хумелс повеќе нема брзина која може да парира на напаѓачите во високо поставената одбрана.

Хумелс до сега ги одигра сите натпревари во Бундеслигата и Купот на Германија, „Милионерите“ веќе имаат заостаток од три бода во однос на лидерот Лајпциг, а имаат примено пет гола во три кола. Фавр наводно размислу дали Хумелс да го испрати на клупа или да му даде уште една шанса.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Ван Перси го советува Јунајтед: Купете го Кавани, тој е гол машина

Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Робин Ван Перси кој беше најдобар стрелец на кл…