Дома Фудбал Останато Проблеми за ПСЖ: Претседателот обвинет дека го потмитувал генералниот секретар на УЕФА

Проблеми за ПСЖ: Претседателот обвинет дека го потмитувал генералниот секретар на УЕФА

Обвинителството во Швајцарија подигна обвинение против бившиот генерален секретар на УЕФА, Жером Валке како и против претседателот на ПСЖ, Насер Ал Келаифи.

Против Келаифи и Валке е подигнато обвинение за истрага поврзана за откуп на ТВ праватаза пренос на Светските фудбалски првенства. Ал Келаифи е прв човек на „БеИН“ медиумската куќа, а освен тоа е и член на извршниот одбор на УЕФА.

Се тврди дека Валке добил поткуп од страна на претседателот на Пари Сент Жермен.

Доколку биде прогласен за виновен, сигурно ќе добие санкции кои би можеле да му наштетат и на ПСЖ.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Роналдо е најмногу „погоден“ поради кратењето на платите – ќе загуби 10 милиони

Поради пандемијата со коронавирусот фудбалот е во прекин, па клубовите бележат големи фина…