Дома Останати Тенис Претседателот на САД ќе реагира за Ѓоковиќ да игра на Ју-Ес Опен?

Претседателот на САД ќе реагира за Ѓоковиќ да игра на Ју-Ес Опен?

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ не може да настапи на Ју-Ес опен ако останат правилата какви што се во моментов бидејќи Србинот не може да влезе во земјата ако не е вакциниран.

Многу љубители на тенисот жалат поради одлуката на американските власти, зашто нема да бидат во можност да го гледаат шампионот на Вимблдон.

Поради тоа беше почната петиција за да му се дозволи на Ѓоковиќ да игра на Ју-Ес опен, која досега ја потпишаа над 40.000 луѓе.

Србите од Чикаго сакаат да му помогнат на Ѓоковиќ, па еден сопственик на фирма која се занимава со промоција на тенис испратил писмо до американскиот претседател Џо Бајден.

Бизнисменот Небојшта Јовановиќ бара од претседателот да направи исклучок во случајот на Ѓоковиќ, барем така пишуваат српските медиуми.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Гаел Монфис поради повреда нема да игра на УС Опен

Познатиот француски тенисер Гаел Монфис потврди дека поради повреда нема да учествува на п…