Дома Трансфер зона Пред три години го бараше половина Европа, а сега потпиша за Шахтјор

Пред три години го бараше половина Европа, а сега потпиша за Шахтјор

Давид Нерес пред неколку сезони го воодушеви фудбалскиот свет со настапите за Ајакс.

Нерес беше дел од одличната генерација на Ајакс која пред три години успеа да дојде до полуфиналето во Лигата на шампионите. Тогаш се очекуваше Бразилецот да го направи трансферот на кариерата.

За Нерес интерес покажаа повеќе клубови, но тој летото 2019 година одлучи да го продолжи договорот и да остане во Амстердам. Сега тој изненади со одлуката во овој преоден рок да си замине.

Уште поголемо изненадување е што Нерес кариерата ја продолжува во Украина. Од денес тој е нов играч на Шахтјор, а Ајакс од неговата продажба ќе заработи 12 милиони евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Агентот на Ериксен: Очекувам трансфер во Премиер лигата

Кристијан Ериксен во изминатиот период тренери со младата екипа на Ајакс, а како што стоја…