Дома Фудбал Италија После 19 години Венеција се врати во Серија А

После 19 години Венеција се врати во Серија А

Oд вчера тимот на Венеција е новиот калчолигаш.

Тимот од од северот на Италија се избори за место во италијанската елита откако ја победи Цитадела во финалето на плеј-офот. Во првиот меч на гости Венеција славеше со 1:0, а во реваншот Цитадела водеше со 1:0 се до 93. минута. Тогаш Бокалон погоди за 1:1 и пласман на Венеција во Серија А.

Венеција е тим кој во 1941 година бил шампион на Италија, а во 2002 година кога последен пат испаднаа од Серија А клубот доживеа банкрот, си заминаа голем број играчи па почнаа практично од „нула“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Алиоски со емотивна порака се збогува од Лидс🎥

Македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски денес преку видео порака се збогува со навивачи…