Дома Топ вести Поранешен фудбалер на ПСЖ почина на 40 години од срцев удар

Поранешен фудбалер на ПСЖ почина на 40 години од срцев удар


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Поранешниот фудбалер на Пари Сен Жермен, мМодест Мбами починал во текот на вчерашниот ден како последица на срцев удар на 40-годишна возраст.

Мбами во текот на кариерата играше за неколку француски клубови, вклучувајќи ги и ПСЖ и Олимпик Марсеј. Со ПСЖ двапати го освојуваше Купот на Франција во 2004 и 2006 година.

За репрезентацијата на Камерун одигра 37 натпревари, а постигна три гола. Беше дел од репрезентацијата која го освои златниот медал на Олимписките игри во Сиднеј 2000. година.

Во текот на играчката кариера настапуваше уште во Шпанија, Кина и Саудиска Арабија. Се повлече во пензија во 2016 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Гундоган се сели во Серија А

Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓ Капитенот на Манчестер Сити, Илкај Гундоган …