Дома Македонски спорт Мак фудбал Поднесена кривична пријава против поранешниот претседател на ФФМ Илчо Ѓорѓиоски

Поднесена кривична пријава против поранешниот претседател на ФФМ Илчо Ѓорѓиоски

Финансиската полиција денес потврди дека е поднесена кривична пријава за затајување на данок против поранешниот прв човек на македонскиот фудбал Илчо Ѓорѓиоски.

Поранешниот претседател на ФФМ е осомничен за фалсификување или уништување на документација со цел да оствари личен приход.

Според информациите на финансиската полиција Ѓорѓиоски не направил отпис на 2017 година на ненаплатени побаравуања од затворен правен субјект „АД Тобако Скопје“ и „АД Југохром Јегуноце“ во износ од 16.8 милиони долари.

„ И. Ѓ. во својство на претседател на Фудбалската федерација на Македонија, во периодот од 1 јануари 2017 до 27 февруари 2018 година, со цел правниот субјект да се стекне со противправна имотна корист, свесно прикажал лажни и невистинити податоци во завршната сметка за 2017 година, кои ги поднел на 27 февруари лани до Управата за јавни приходи и до Централниот регистар“, стои во соопштението од Финансиската полиција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Скандал во македонскиот фудбал: Навивач влезе на терен и „нокаутираше“ играч на гостите! 🎥

Инцидент се случи денес во македонскиот фудбал на натпреварот помеѓу Тетекс и Каменица Сас…