Дома Фудбал Пике од шпанскиот Суперкуп заработи повеќе од Барса и Реал

Пике од шпанскиот Суперкуп заработи повеќе од Барса и Реал


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Шпанскиот Суперкуп беше одигран во Ријад, а до победа стигна Барселона која во финалето беше подобра од Реал Мадрид со 3:1.

Шпанските медиуми објавија и како се распределени парите за организација на натпреварувањето.

Најмногу, околу 20 милиони евра доби шпанскиот фудбалски сојуз кој тој износ ќе го распредели на клубовите.

Бетис заработи 750.000 евра, Валенсија 1.7 милиони евра, а Барселона и Реал Мадрид по 2.8 милиони евра. Повеќе од нив ќе заработи фирмата Космо во сопственост на Жерар Пике.

Таа добива провизија за учеството и завршување на работата за натпреварувањето да биде преместено во Саудиска Арабија.

Зделката ја договори Пике додека се уште беше активен играч во Барселона поради и што добиваше критики. Медиумите истакнуваат дека тој и Сојузот ќе профитираат од патувањето на клубовите во друга земја.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

„Монца во следните сезони ќе се бори за Скудето“

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Eкипата на Монца мин…