Дома Македонски спорт Мак фудбал „Пандевци“ не го даваат врвот, Ибраими во 94-та минута ја „извади“ Шкендија

„Пандевци“ не го даваат врвот, Ибраими во 94-та минута ја „извади“ Шкендија

0

Денес во рамките од шестото коло во македонската прва фудбалска лига со почеток од 15:30 часот се одиграа четири натпревари.

Академија Пандев не го дава врвот и со победата над Победа на гостински терен од 2:4 остануваат на лидерската позиција.

Од самиот старт „пандевци“ тргнаа напаѓачки, а тоа им се исплатеше во осмата минуда кога Миловановиќ погоди за 0:1. Во 39 минута Ванче Шиков зголеми на 0:2. Ефремов три минути подоцна погоди за намалување на водството на гостите.

Во вториот дел Победа со голот на Мустафов стигна и до изедначување, но Миловановиќ со вториот погодок и Дориев со гол од пенал обезбедија нови три бода за „пандевци“.


Следете го Sportski.mk и на


Силекс се покажа како исклучително тежок противник за Шкендија.

Гостите од Тетово до предност стигнаа преку Бојку во 14-тата минута, но Гроздановски на десетина минути пред крајот изедначи на 1:1. Сепак, Бесарт Ибраими успеа да постигне гол во 94-тата минута за победа на Шкендија.

Претходно во 74 минута кај Шкендија исклчување заработи Селмани.

Во останатите два натпревари денес Беласица ја победи Ренова со 0:2 и Шкупи со 2:1 на свој терен беше подобар од Македонија Ѓорче Патров.

После шестото коло Академија Пандев е лидер со 15 освоени бодови, па потоа следуваат Шкендија и Вардар со по 14.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Фелипе и Гачевски едногласни за одлуката во дербито: Срамота! (ФОТО)

Вчера во Македонија се одигра дербито на колото помеѓу Шкендија и Вардар и Тетово кое и ов…