Дома Останати Падна светскиот рекорд во мартон: Кениецот Кипчоге нов рекордер!

Падна светскиот рекорд во мартон: Кениецот Кипчоге нов рекордер!

kipchoge

Мартонецот Елиуд Кичопге постави нов светски рекорд на денешниот маратон во Берлин откако патеката долга 42.195 километри ја истрча за време од 2.01.39.


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Кипчоге со одличното време го собори рекордот на неговиот сонародник Денис Кимето.

Кимето во 2014 година на истиот маратон постави светски рекорд од 2.02.57 кој беше актуелен се до денес.

Колку Кениецот беше спремен да постави рекорд покажа и фактот што „зајаците“ (тркачите задолжени за подобрување на време) беа зад него после нешто повеќе од половина од делницата, односно после 25 километри.

Најдобриот резултат на овој маратонец до денес беше 2.03.05 часа кој го постави во Италија на маратонот во Монца.

Треба да се истакне и дека има резултат од 2.00.25, но ИААФ не го призна тој резултат како официјален.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Нова наградна игра на MOZZART – „Наплати го најголемото промашување“!

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Колку пати имате…