Дома Трансфер зона Официјално: Жоао Марио е нов играч на Бенфика

Официјално: Жоао Марио е нов играч на Бенфика

Жоао Марио е нов играч на Бенфика.

Играчот од средниот направи трансфер на „Естадио да Луж“ бесплатно откако го раскина договорот со Интер. Интер не се надеваше дека на ваков начин ќе се раздели од Жоао Марио, меѓутоа не сакаше да ризикува тужба па останаа без некој милион.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Откако клубовите се договорија за трансфер кој ќе изнесува 7.5 милиони евра Спортинг се закани дека ќе бара 30 милиони евра. Од клубот тврдеа дека во договорот на Жоао Марио имало клазула која им ги гарантира тие 30 милиони евра ако фудбалерот направи трансфер во нивни ривал.

Затоа „нероаѕурите“ не сакаа да ризикуваат, па прво се раскина договорот со играчот. Бенфика на тој начин го доби бесплатно.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Јунајтед донесе конечна одлука за Марсијал

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ентони Марсијал сигурно ќе го напушти клубот на крајот н…