Дома Фудбал Италија Официјално: Дадено е зелено светло – Рома добива нов грандиозен стадион! (ФОТО)

Официјално: Дадено е зелено светло – Рома добива нов грандиозен стадион! (ФОТО)

0

Рома наскоро ќе добие нов стадион!

Градот Рим даде зелено светло за почеток на изградбата на новиот стадион, откако нивното исто барање минатата година беше одбиено.

„Веруваме дека новиот проект ќе оживее еден запуштен дел на градот и изградбата на стадионот е добра одлука. Кога во прашање е градот, изградбата може да започне веднаш. Сметаме
дека новиот стадион и инфраструктурата која ќе биде изградена ќе го подобрат животот на граѓаните“, изјави градоначалничката на Рим, Вирџина Раги.

„Стадио дела Рома“ како што ќе се вика стадионот ќе може да прими 52.500 гледачи, а за неговата изградба би требало да бидат потрошени околу 300 милиони евра.

Рома најави дека со изградба ќе се започне оваа година и се очекува спектакуларниот стадион да биде готов за сезоната 2020/2021 година.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Траеше цела вечност: Дали ова е најспориот изведен пенал на сите времиња?

Во англиски Чемпионшип вчера се одиграа натпреварите од 3. коло. Барнсли на свој терен го …