Дома Фудбал Англија Објавен коефициент за Манчестер Сити да испадне од лига: Познато и зошто

Објавен коефициент за Манчестер Сити да испадне од лига: Познато и зошто

Манчестер Сити сезонава ја освои Премиер лигата и тоа го направи четврти пат во низа што претходно не му успеало на ниту еден друг клуб.

Сепак и покрај одличанта форма, обложувалници на Островот објавија коефициенти за тие да бидат исфрлени од Премиер лигата. Коефиециентот за избраниците на Пеп да се преселат во ранг подоле во сезоната 2024/25 е 25/1 што значи дека доколку уплатите би добиле 25 пати повеќе од уплатената сума.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Причина за ваквиот коефициент се 115-те финансиски прекршоци кои ги има клубот од „Етихад“ и поради тоа ќе бидат сослушани пред судот во следните месеци.

Се наведува и дека Манчестер Сити е обвинет за недоволна желба да осработува со органите на Премиер лигата во период помеѓу 2018 и 2023 година и поради тоа доколку би де прогласен за виновен може да добие сериозна казна. Казните кои се споменвуаа се директно исфрлање и одземање на шампионски трофеи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Англија ја има најскапата репрезентација на Европското првенство

Фудбалската репрезентација на Англија, според цените на фудбалерите, има најголема вреднос…