Дома Фудбал Новинар го налути Винисиус: Дали си глупав?! 🎥

Новинар го налути Винисиус: Дали си глупав?! 🎥

Реал Мадрид вчера беше поразен на гостински терен од Валенсија со 1:0, а во овој натпревар беа забележани и расистички навреди кон Винисинус Жуниор. Бразилецот беше нарекуван „мајмун“ од страна фановите на домашниот тим.

По натпреварот Винисиус се огласи на социјалните мрежи истакнувајќи дека расизмот во последниот период станал нешто нормално во Ла Лига.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


„Ова не беше ниту прв, втор или трет случај…Расизмот стана нешто нормално во Ла Лига. Навистина ми е жал. Првенството кое некогаш припаѓаше на Роналдињо, Роналдо, Кристијано, Меси денес им припаѓа на расистите…Жал ми е за Шпанците кои не се согласуваат, но во Бразил веќе е позната како земја на расисти. Сепак, јас сум силен и ќе одам до крај против расистите“, гласеше пораката на Винисиус.

По ваквата порака од Винисиус првиот човек на Ла Лига, Хавиер Тебас му замери затоа што никогаш не се појавувал на закажаните состаноци на оваа тема. Потоа дојде и едно прашање од новинар кое го налути Бразилецот.

„Ќе им се извините ли на навивачита?“, праша новинарот.

На тоа Винисиус имаше краток одговор.

„Дали си глупав?“

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Бум од Островот: Англичаните откриваат кога Гвардиола ќе замине од Манчестер Сити!?

Пеп Гвардиола (53) го предводеше Манчестер Сити до уште една шампионска титула, шеста за к…