Дома Останати Кошарка НБА Нова супер вечер за Дончиќ и победа на Далас против Чикаго (ВИДЕО)

Нова супер вечер за Дончиќ и победа на Далас против Чикаго (ВИДЕО)

Далас Маверикс вчера пред своите навивачи го победија Чикаго Булс со 118:110.


Србија многу најави, малку покажа - 9 ден ↓↓↓Домаќинот успеа да дојде до нова победа иако Булси пружија и тоа како добар отпор. Од самиот почеток на натпреварот гледавме изедначен натпревар во кој Далас имаше минимална предност.

После првата четвртина Далас водеше со 33:27 додека на пауза се замина со резултат 61:55. Во продолжение ја одржуваа предноста иако Булси неколку пати опасно се закануваа. Меѓутоа гостите немаа сили за целосно изненадување и Далас на крајот запиша победа со 118:110. Во екипата на Далас спектакуларен настап одново одигра Лука Дончиќ кој запиша нов трипл-дабл.

Дончиќ натпреварот го заврши со 38 поени, 11 скокови и 10 поени, покрај него се истакна Двајт Пауел со 16 поени и 7 скокови. Кога во прашање се Булси најефикасен беше Лаури Марканен со 26 поени и 9 скоквои, додека Зак Лавин додаде 20 поени.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Масовна тепачка на дербито Зенит – Спартак🎥

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Денес се играше …