Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Ниту Ургувај, ниту Гана – Јужна Кореја со Португалија во осминафинале!

Ниту Ургувај, ниту Гана – Јужна Кореја со Португалија во осминафинале!

И денес видовме ново изненадување на Мундијалот во Катар – Уругвај и Гана си одат дома, а во осминафиналето со Португалија продолжува Јужна Кореја.

Не изгледаше дека ќе гледаме ваква драма кога Хорта погоди за Португалија после пет минути игра. Корејците до изедначување стигнаа во 27. минута преку Ким Jонг-Гвон. 1:1 беше се до самиот финиш кога Хванг Хе-Чан погоди за голема радост на Јужна Кореја.

Уругвај го одигра најдобриот натпревар во групната фаза и победи со 0:2 против Гана која денес не беше на потребното ниво. Сепак поради повеќе постигнати голови Јужна Кореја е второпласирана.