Дома Останати Тенис „Не ме интересира статистиката на Ѓоковиќ, Федерер е најголем на сите времиња“

„Не ме интересира статистиката на Ѓоковиќ, Федерер е најголем на сите времиња“

Aдријано Панат, освојувачот на Ролан Гарос од 1976 година смета дека Роџер Федерер е најголемиот тенисер на сите времиња и за него тоа не може да се промени во блиска иднина.

„За мене лесно е прашањето кој е најголем на сите времиња. Статистиката во корист на Ѓоковиќ не ме интересира. Ја на таа работа гледам малку подлбоко и Федерер секогаш ќе биде оној кој е подобар од другите“, изјави 69 годишниот Панат, некогаш четврти тенисер во светот.

Во текот на кариерата на Италијанецот освои десет титули и го следеше глас дека не е баш вреден работник.

„Тој мит треба да се разбие, не бев мрзлив. Навистина на теренирав како Виљаш, но имав многу ризичен стил на игра кој бараше да бидам 100% спремен. Сепак, точно е дека имав и други интереси покрај тенисот“, додаде Панат.

Федерер до сега освои 20 Грен слем титули, една повеќе од Надал и три помалку од Ѓоковиќ кој има подобар меѓусебен скор и со Роџер и со Рафа.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Тенискиот свет шокиран од изгледот на Раониќ 📸

Паузата предизвикана од коронавирусот и тоа како влијаеше на најдобрите светски тенисери. …