Дома Македонски спорт Недев и Саздова златни на ЕП во карате!

Недев и Саздова златни на ЕП во карате!

Најдобриот македонски каратист Дејан Недев освои историско злато и првпат стана шампион на Европа во дисциплината кати поединечно за сениори на шампионатот на кој Мила Саздова во кадетска конкуренција освои златен медал.


Србија многу најави, малку покажа - 9 ден ↓↓↓Дејан Недев го освои златото во дисциплината кати поединецно за сениори, во која второто место му припадна на претставникот на Австрија, а третото на натпреварувачот од Португалија.

Инаку ова за Недев е второ злато од официјалните Европски првенства, тој првиот златен медал го освои во 2011 година во кумите-борба на Европскиот шампионат во Eрусалем Израел.

Во кадетска конкуренција, пак, Мила Саздова го освои својот прв златен медал за официјалните Европски првенства. Второ место ѝ припадна на репрезентативката на Словенија а третото место на преставничката на Србија.

Во тек се финалните напревари на 32-то Европско првенство во традиционално карате во Крањска гора, Слвоенија, а во дисциплината кати екипно македонскиот јуниорски тим е во финале и ќе се бори на некој од медалите.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Ѓорческа продолжува да победува: Ќе игра за нова титула во Грција

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Најдобрата макед…