Дома Фудбал Англија Невоља за Тотенхем – Сон мора да оди во војска!

Невоља за Тотенхем – Сон мора да оди во војска!

0

Хеунг-Мин Сон оваа сезона игра фантастично и е еден од најдобрите поединци во Тотенхем, но наскоро ќе мора да ја прекина кариерата.

Имено, иако Сон е голема ѕвезда во Јужна Кореја, сепак ќе мора да ги извршува обврските кон татковината, односно да оди во војска.

Сон се уште не отслужил воен рок, кој во Јужна Кореја е задолжителен и трае две години. Според корејските закони, спортистите можат да биде ослободени од воен рок, само доколку направат значителен успех за татковината, односно ако освојат некој медал на Олимписките или Азиските игри.

Ако Сон мора да оди во војска, тоа сигурно ќе биде голем удар за Тотенхем, кој е спремен да испрати молба до владата на Јужна Кореја.


Следете го Sportski.mk и на


Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Meдиумите го „преселија“ кога Зидан се врати, а тој сега открива каква порака добил од францускиот тренер

Откако Зидан се врати во Реал медиумите во Мадрид ги истакнаа Герет Бејл и Дани Себаљос ка…