Дома Фудбал Репрезентации Неверојатно: Требаше да стане најмладиот играч во историјата на Копа Америка, но нема да настапи поради родителите

Неверојатно: Требаше да стане најмладиот играч во историјата на Копа Америка, но нема да настапи поради родителите

Суперталентираниот фудбалер Мојсес Паниагуа (16) требаше да биде најмладиот играч на претстојното издание на Копа Америка во репрезентацијата на Боливија, но на крајот не успеа да добие виза за влез во Соединетите Американски Држави.

Паниагва, кој влезе во историјата на Копа Либертадорес како втор најмлад стрелец на сите времиња, беше на прагот да го исполни својот сон да игра во континентално натпреварување за својата репрезентација на само 16 години.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Меѓутоа, неговите соништа пропаднаa поради неговите родители, односно не успеал да добие виза за влез во Соединетите Американски Држави бидејќи неговите родители не го потпишале одобрението.

Младиот офанзивен играч за врска беше на списокот на селекторот Зага за Копа Америка, но не доби целосно одобрение од родителите за патување. Неговиот татко не бил во земјава кога требало да ја потпише согласноста, додека случајот со неговата мајка не е познат.

Боливиската фудбалска федерација соопшти дека Паниагва е именуван на списокот за патувања за САД, иако конечниот список со 26 играчи за Копа Америка сè уште е објавен.
Инаку, Боливија е во групата Ц, во која се и САД, Парагвај и Панама. Првиот натпревар ќе го одиграат против домаќините на 23 јуни во Арлингтон (Тексас).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Англија ја има најскапата репрезентација на Европското првенство

Фудбалската репрезентација на Англија, според цените на фудбалерите, има најголема вреднос…