Дома Топ вести Најголемиот колекционер на дресови во светот е од Колумбија и носи дрес од Шкупи

Најголемиот колекционер на дресови во светот е од Колумбија и носи дрес од Шкупи

Aрбелаз Тобон од Колумбија е веројатно најголемиот колекционер на дресови во светот бидејќи во својата колекција има и над 8.000 различни дресови.

Дури 600 од неговите дресови се од Шпанија, а останатите се од целиот свет. Посебно интересно за нашата фудбалска јавност е што при снимањето на дресовите тој носи дрес од чаирски Шкупи.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


„Пред 40 години беше невозможно да купите дресови затоа што им припаѓаа само на фудбалерите. Многу играчи требаше да ги вратат дресовите кога си заминуваа од клубот. Денес е поинаку и за мене ова претставува вистинско задоволство“, изјави Тобон.

Со собирање на дресови како што вели започнал во 2005 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Страшни сцени на ЕП: Докторите го спасуваа животот на унгарски репрезентативец 🎥

Во 68. минута од натпреварот помеѓу Шкотска и Унгарија видовме страшна сцена во која настр…